280kv Industrial X Ray Ndt Equipment Portable Radiographic Testing Machine RD-2805TH
Hangzhou Huiwei Nondestructive Equipment Co.,Ltd,
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HUIWEI
Model Number : RD-2805TH
Certification : ISO 9001, CE
Place of Origin : ZHEJIANG, CHINA
MOQ : 1 set
Price : 12000usd/set
Payment Terms : L/C,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 500sets within one month
Delivery Time : 15working days
Packaging Details : Standard export plywood package
Warranty : 12 Months
Usage : spaceflight industry, welding engineering industry, shipbuilding industry inspection
Power supply : AC220V±10%
Application : Industrial field
Function : steel defect,NDT inspection welding
Color : Stainless Steel,Silver gray,blue and white
Max.penetration : 40mm(A3 STEEL)
Film type : Any kinds of industrial film
Voltage : 150-280kv
Exposure time : 5 minutes
Name : NDT industrial x-ray machine
Tube current : 5mA
ControllerWeight : 12kg
Focus Spot : 1.0*2.4
Generator Weight : 27kg
Contact Now
Main introduction:
RD-2805 is an X-ray machine with automatic intelligent training machine control system. Its biggest feature is its high intensity anti-interference ability. Its working mode is continuous 4:1 working exposure, and the maximum exposure time is 15 minutes. This series of models is divided into directional and circumferential radiation models. The radiation angle of the directional machine is 40 ± 5 °, the circumferential radiation angle is 360 °, and the maximum penetration of A3 steel thickness is 45mm.
Main uses:
RD-2805TH technical parameters
Project
RD-2805TH
input
Input power
Single-phase 50Hz AC 220± 10% V
Power supply capacity
No less than 2.0 KVA
output
X - ray tube voltage
150-280 KVp
X ray tube current
5mA
mA Stability degree
± 1%
Ray tube
Focal size
1.0× 2.4
X-ray irradiation range
360°*25°
Ray generator
working pressure
Cooling mode
Insulation way
0.45MPa ~ 0.5Mpa
Anode ground connection radiator Strong wind cold
Gas insulation SF6
Size
weight (kg)
Φ280mm´280mm´620mm
27
Maximum penetration
Thickness steel A3(mm)
40 mm Fe(5 min)
condition
focal distance 600mm ,Agfa film,Double lead foil,Liquid temperature 22,Film density 1.5
sensitivity
superior 2%
controller
Size
weight
Circuit
< 9(kg)
Automatic control and protection
Environment
working temperature relative humidity
Altitude
Not more than 85%
Not higher 1500m
methods
fully automatic 2.5:1 Work and rest,Longest continuous exposure time 15mins
COMPANY INTRODUCTION
The company has been focusing on the innovation and development of industrial X-ray equipment for more than 30 years. After many years of successful development, the RD28/35 series of portable X-ray machines have been developed. This product is small in size, light in weight, and has a low failure rate. After years of development, the RD28/35 series has become the main nondestructive testing equipment in the natural gas and oil pipelines, power systems, military shipyards, nuclear power plants, chemicals, boiler pressure vessel inspections, and valve manufacturing industries. In 2016, after years of research and development, our company independently developed the high-end model 300LG, which can work continuously for 99 minutes (the continuous working time of domestic peer equipment is five minutes) and has a penetration of more than 80MM. Subsequently, this model has become the main product in the domestic high-end detection field such as oil pipeline detection, and has a market share of more than 70% in the domestic natural gas pipeline ray detection equipment market segment.